ЗАГИНА РАБОТНИК ВО КАТНА ГАРАЖА PDF Print E-mail
ACCIDENTS AT WORK - Press
Tuesday, 15 November 2016 00:00

ЗАГИНА РАБОТНИК ВО КАТНА ГАРАЖА: Паднал од 8. кат додека поправал лифт

Според информациите на МВР, вчера при поправка на лифт за автомобили во катната гаража „Солунски конгрес“ во Центар, кој бил заглавен на 8. кат, работник се лизнал и паднал. По неколкучасовна битка, работникот утрово во 1 часот починал

(Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ)

Работник од Скопје загина вчера при поправање на лифт во катната гаража „Солунски конгрес“, на кејот на Вардар.

Според информациите на МВР, вчера во 17 и 50 часот при поправка на лифт за автомобили во катната гаража „Солунски конгрес“ во Центар, кој бил заглавен на 8. кат, М.В.(57) во Скопје се лизнал и паднал.

Работникот бил пренесен на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување - КАРИЛ со тешки телесни повреди. Неколку часа по несреќата, работникот починал.

По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот е дадено за обдукција.

Телеграф.мк
 

MOSHA Login

MACEDONIAN OCCUPATIONAL SAFETY AND HEALTH ASSOCIATION

st.Vostanicka No. 2, 1000 Skopje, R.Macedonia
postal address: P.O box 908
tel./fax: +389 (0)2 / 2774 868

www.mzzpr.org.mk | kontakt@mzzpr.org.mk