Повреден тракторист PDF Печати Е-пошта
НЕСРЕЌИ ПРИ РАБОТА - Прес
Понеделник, 14 Ноември 2016 00:00

На 14.11.2016 година околу 15.30 часот во атар на с.Свети Тодори, битолско, на м.в. „Кошари“, М.П.(52) и О.А. (35), двајцата од с.Свети Тодори, отишле со трактори да собираат дрва. Во еден момент О.А. заглавил со тракторот, а М.П. со каиш го прикачил неговиот трактор за тракторот на О.А. и се обидел да го извлече. При обидот дошло до кинење на каишот, по што М.П. се превртел од тракторот и се здобил со повреди во пределот на главата и паднал во безсознание. Истиот со возило бил пренесен до с.Ивањевци од каде со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во Клинички центар Битола каде му се констатирани тешки телесни повреди во пределот на главата и вратот, и се наоѓа во животна опасност. Поради непристапност на теренот, а во консултација со Јавен обвинител, увид на местото на настанот ќе се врши на 15.11.2016 година.

 

МЗЗПР - Најава

МАКЕДОНСКО ЗДРУЖЕНИЕ ЗА ЗАШТИТА ПРИ РАБОТА

ул. Востаничка бр.2, 1000 Скопје, Македонија
поштенска адреса: поштенски фах 908
tel./fax: +389 (0)2 / 2774 868

www.mzzpr.org.mk | kontakt@mzzpr.org.mk