РАБОТИМЕ ЗАЕДНО ЗА ДА ГО ПОБЕДИМЕ РАКОТ ПОВРЗАН СО РАБОТНИТЕ МЕСТА PDF Print E-mail
Written by Македонско Здружение За Заштита При Работа   
Tuesday, 12 July 2016 13:31

РАБОТИМЕ ЗАЕДНО ЗА ДА ГО ПОБЕДИМЕ РАКОТ ПОВРЗАН СО РАБОТНИТЕ МЕСТА

Денес е речиси невозможно да се сретне човек кој не изгубил некој близок од рак, борба која остава лузни за цел живот, покриени со сеќавањата на немоќ и очај. Но, токму тука и треба да се најде сила и да се превземат акции за да се спречи рак предизивикан од професијата, пред самата болеста да почне прогресивно да напредува.
Нашата професионална обврска е да се однесуваме на начин како да се заштитат вработените од канцерогени материи. Нашите постапки мора да ги насочиме кон унапредување на професионален развој преку најдобрите практики и модерната наука. Секој живот е важен, а ние мора да направиме се што можеме за да се заштити и да се спаси тој живот.

http://www.notimetolose.org.uk/Get-involved/Supporters-J-to-Z/Macedonian-Occupational-Safety-and-Health-Association-MOSHA.aspx

Last Updated on Friday, 13 January 2017 11:57
 
 

ILO

CONVENTIONS AND RECCOMENDATIONS FOR OSHA
ILO Safety and Health in Agriculture

The office of the International Labour Organization (ILO) Skopje,
issued a new publication .
Read more

PROJECTS

MOSHA PROJECTS REALIZED AND ONGOING
ILO Safety and Health in Agriculture

All projects of MOSHA realized
and ongoing projects of the association
Read more

EVENTS

28 OF APRIL THE WORLD DAY FOR SAFETY AND HEALTH AT WORK

The Macedonian Occupational Safety and Health Association, will commemorate the World Day for Safety and Health at work.
Read more

 

MOSHA NEWS

(02/13/17) Еднодневен семинар: ПОДИГНУВАЊЕ НА КАПАЦИТЕТИТЕ НА ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ЗА БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА И СИНДИКАЛНИТЕ ПРЕТСТАВНИЦИ ВО КОМПАНИИТЕ

Еднодневен семинар: ПОДИГНУВАЊЕ НА КАПАЦИТЕТИТЕ НА ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ЗА БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВ...
Read more...

(01/16/17) ОБУКА СИСТЕМИ ЗА УПРАВУВАЊЕ СО БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА

Еднодневен семинар: СИСТЕМИ ЗА УПРАВУВАЊЕ СО БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА 24 јануари 2017 година 10:00 ...
Read more...

(01/11/17) Повик за избор на модератор за јавна дебата

Повик за избор на модератор за јавна дебата во рамки на проектот: “Зајакнување на партнерствата на граѓанско...
Read more...

(01/09/17) Oбука за безбедност и здравје на тема „ПОДГОТОВКА ЗА ПОЛАГАЊЕ СТРУЧЕН ИСПИТ ПО БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА”

Почитувани, Со цел да им се овозможи соодветна стручна подготовка на лицата кои се имаат пријавено за полага...
Read more...

(12/22/16) Интервју со Д-р Анета Атанасовска – специјалист по медицина на трудот, Институт за медицина на трудот на Р. Македонија – Скопје, СЗО Колаборативен Центар

Аерозагадувањето во комбинација со екстремно ниски температури има силен негативен ефект на експониранит...
Read more...

EU OSHA

(03/23/16) Second European Survey of Enterprises on New and Emerging Risks (ESENER-2)

Second European Survey of Enterprises on New and Emerging Risks (ESENER-2) First findings EU-OSHA’s second Europe-wide establishment survey aims to assist workplaces to deal more effectively w...
Read more...

(02/10/16) Кампањата Здрави работни места за 2016-2017

Безбедни и здрави работни услови, за време на работниот век, се клучни за сите работници, за економијата и за...
Read more...

(01/21/16) Електронски Изданија на Англиски и други јазици

Следните изданија на стручна литература кои се достапни на Англиски и други јазициЧ The e-fact “Maintenance and Hazardous Su...
Read more...

(12/02/15) БИЛТЕН ОД КАМПАЊАТА ЗА ЗДРАВИ РАБОТНИ МЕСТА 2014 - 2015

  Во овој билтен се збогуваме со Кампањата за здрави работни места, управување со стресот. Се надеваме ...
Read more...

(11/24/15) Е - факти: Алатки за управување со наноматеријали на работното место

Е - факти: Алатки за управување со наноматеријали на работното место Овој е – податок, всушност, веќе е о...
Read more...

Work Safety - Unbelievable

ACCIDENTS AT WORK

(02/05/17) Тешко повреден скопјанец: Паднал чистејќи снег од угосителски објек

5. February 2017 - 12:17 Тешко повреден скопјанец: Паднал чистејќи снег од угосителски објект На ...
Read more...

(01/05/17) Повреден работник на автопатот во изградба Кичево-Охрид

05.Јануари 2017 На автопатот во изградба Кичево-Охрид, во близина на село Попоец, вчера, околу 12 часот, од непозн...
Read more...

(12/13/16) Македонец тешко повреден во БиХ - се забил во камион

Македонец тешко повреден во БиХ - се забил во камион Македонец е тешко повреден во сообраќајна неср...
Read more...

(12/06/16) Поштар од Штип повреден во незгода

Поштар од Штип повреден во незгода Вчера на локалниот пат помеѓу штипските села Селце и Драгоево, се слу...
Read more...

(12/05/16) Паднал од скеле: Работник се бори за живот на КАРИЛ

Вчера околу 15.40 часот на ул. „Младинска“ во Струмица В.Г. (34) од с.Секирник, додека работел како заварувач ...
Read more...

ILO CIS

(12/24/14) КАТАЛОГ НА ОБУКИ НА МОТ

Меѓународната организација на трудот (МОТ) сподели каталог на обуки кои тие планираат да ги спроведат во теко...
Read more...

(01/13/14) EVERY 15 SECONDS, A WORKER DIES FROM A WORK-RELATED ACCIDENT OR DISEASE

Every 15 seconds, a worker dies from a work-related accident or disease. Every 15 seconds, 160 workers have a work-related accident. According to the International Labour Organization, every...
Read more...

(01/10/14) INTERESTING RESEARCHES FROM ILO FOR THE EMPLOYMENT AND UNEMPLOYMENT

CHANCES OF A JOB SEEKER FINDING A JOB WITHIN A YEAR (in percents) RISK THAT A WORKER BECOMES UNEMPLOYED WITHIN A YEAR (in percents) ...
Read more...

(12/03/13) ANTONIO GRAZIOSI IS THE NEW ILO DWT/CO BUDAPEST DIRECTOR

Antonio Graziosi is the new DWT/CO-Budapest Director for the next 4 years. He replaced Mr Mark Levin, who worked as DWT/CO-Budapest Director for four years. Previously, Antonio Graziosi was Director ...
Read more...

(11/15/13) 51st MEETING OF THE CIS NETWORK (11-12 NOVEMBER 2013), TURIN

On 11 and 12 November 2013, the 51st meeting of the ILO/CIS Network was held. The event took place in Turin and was attended by representatives from regional, collaborative and CIS national cente...
Read more...
mzzprmosha youtube channel
МЗЗПР член на
image002

OTHERS ABOUT OSH

ГРУПАЦИЈА ЗА БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА - НОВА ИНИЦИЈАТИВА ПРЕД УСТАВНИОТ СУД СО ДРУГО ОБРАЗЛОЖЕНИЕ

На седница на Групацијата за безбедност и здравје при работа одржана на 27.02.2015 година се расправаше по реализираните активности по  покренатата иницијатива пред У...
Read more...

ПЕТ НЕСРЕЌИ ПРИ РАБОТА САМО ЗА ЕДНА СЕДМИЦА

Црн работнички биланс Момчето Н.М. од скопското село Батинци, кое минатата недела почина откако беше затрупано од одрон при вршење ископ на земја со багер, е послед...
Read more...

ПАРИЧНА КАЗНА ИЛИ ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ОДГОВОРНИТЕ ЗА ТРАГЕДИЈАТА

Државниот инспекторат за труд вчера поднесе кривична пријава за фабриката „Ицемак“ од Сопиште, каде што пред десетина дена во експлозија двајца работници загина...
Read more...

НАЈМАЛКУ 68 ЛИЦА ЗАГИНАА ВО ЕКСПЛОЗИЈА ВО ФАБРИКА ВО КИНА

Најмалку 68 лица утрово загинаа, а повеќе од 120 се повредени во експлозија во фабрика за авто-делови за американски произведувачи на автомобили во градот Куншан, во и...
Read more...

РАБОТНИЦИ ВО САМСУНГ РАБОТАТ ПРЕКУВРЕМЕНО И БЕЗ ЗАШТИТА

Прочитајте ја информацијата за работниците во Самсунг кои работат прекувремено и без заштита.   ...
Read more...

Calendar of Events

Last month January 2021 Next month
M T W T F S S
week 53 1 2 3
week 1 4 5 6 7 8 9 10
week 2 11 12 13 14 15 16 17
week 3 18 19 20 21 22 23 24
week 4 25 26 27 28 29 30 31

MOSHA Login

MAKKONTROL_logo

MAKKONTROL_logo

MOSHA RSS

RSS info - show
MACEDONIAN OCCUPATIONAL SAFETY AND HEALTH ASSOCIATION

st.Vostanicka No. 2, 1000 Skopje, R.Macedonia
postal address: P.O box 908
tel./fax: +389 (0)2 / 2774 868

www.mzzpr.org.mk | kontakt@mzzpr.org.mk