РАБОТИМЕ ЗАЕДНО ЗА ДА ГО ПОБЕДИМЕ РАКОТ ПОВРЗАН СО РАБОТНИТЕ МЕСТА PDF Печати Е-пошта
Напишано од Македонско Здружение За Заштита При Работа   
Вторник, 12 Јули 2016 13:31

РАБОТИМЕ ЗАЕДНО ЗА ДА ГО ПОБЕДИМЕ РАКОТ ПОВРЗАН СО РАБОТНИТЕ МЕСТА

Денес е речиси невозможно да се сретне човек кој не изгубил некој близок од рак, борба која остава лузни за цел живот, покриени со сеќавањата на немоќ и очај. Но, токму тука и треба да се најде сила и да се превземат акции за да се спречи рак предизивикан од професијата, пред самата болеста да почне прогресивно да напредува.
Нашата професионална обврска е да се однесуваме на начин како да се заштитат вработените од канцерогени материи. Нашите постапки мора да ги насочиме кон унапредување на професионален развој преку најдобрите практики и модерната наука. Секој живот е важен, а ние мора да направиме се што можеме за да се заштити и да се спаси тој живот.

http://www.notimetolose.org.uk/Get-involved/Supporters-J-to-Z/Macedonian-Occupational-Safety-and-Health-Association-MOSHA.aspx

Последно освежено на Петок, 13 Јануари 2017 11:57
 
 

МОТ

КОНВЕНЦИИ И ПРЕПОРАКИ ЗА БЗР

ILO Safety and Health in Agriculture

Канцеларијата на Меѓународната организација на труд (МОТ), Скопје издаде нова публикација.
Повеќе

ПРОЕКТИ

АКТУЕЛНИ И РЕАЛИЗИРАНИ ПРОЕКТИ НА МЗЗПР
ILO Safety and Health in Agriculture

Овозможување на образование за БЗР користејќи добра пракса и
искуства од БЗР институции од ЕУ..
Повеќе

НАСТАНИ

28 АПРИЛ СВЕТСКИ ДЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА

Македонското здружение за заштита при работа и оваа година, ќе го одбележи 28 Април...
Повеќе

МЗЗПР НОВОСТИ

(02/13/17) Еднодневен семинар: ПОДИГНУВАЊЕ НА КАПАЦИТЕТИТЕ НА ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ЗА БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА И СИНДИКАЛНИТЕ ПРЕТСТАВНИЦИ ВО КОМПАНИИТЕ

Еднодневен семинар: ПОДИГНУВАЊЕ НА КАПАЦИТЕТИТЕ НА ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ЗА БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВ...
Повеќе

(01/16/17) ОБУКА СИСТЕМИ ЗА УПРАВУВАЊЕ СО БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА

Еднодневен семинар: СИСТЕМИ ЗА УПРАВУВАЊЕ СО БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА 24 јануари 2017 година 10:00 ...
Повеќе

(01/11/17) Повик за избор на модератор за јавна дебата

Повик за избор на модератор за јавна дебата во рамки на проектот: “Зајакнување на партнерствата на граѓанско...
Повеќе

(01/09/17) Oбука за безбедност и здравје на тема „ПОДГОТОВКА ЗА ПОЛАГАЊЕ СТРУЧЕН ИСПИТ ПО БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА”

Почитувани, Со цел да им се овозможи соодветна стручна подготовка на лицата кои се имаат пријавено за полага...
Повеќе

(12/22/16) Интервју со Д-р Анета Атанасовска – специјалист по медицина на трудот, Институт за медицина на трудот на Р. Македонија – Скопје, СЗО Колаборативен Центар

Аерозагадувањето во комбинација со екстремно ниски температури има силен негативен ефект на експониранит...
Повеќе

EU OSHA

(03/23/16) Second European Survey of Enterprises on New and Emerging Risks (ESENER-2)

Second European Survey of Enterprises on New and Emerging Risks (ESENER-2) First findings EU-OSHA’s second Europe-wide establishment survey aims to assist workplaces to deal more effectively w...
Повеќе

(02/10/16) Кампањата Здрави работни места за 2016-2017

Безбедни и здрави работни услови, за време на работниот век, се клучни за сите работници, за економијата и за...
Повеќе

(01/21/16) Електронски Изданија на Англиски и други јазици

Следните изданија на стручна литература кои се достапни на Англиски и други јазициЧ The e-fact “Maintenance and Hazardous Su...
Повеќе

(12/02/15) БИЛТЕН ОД КАМПАЊАТА ЗА ЗДРАВИ РАБОТНИ МЕСТА 2014 - 2015

  Во овој билтен се збогуваме со Кампањата за здрави работни места, управување со стресот. Се надеваме ...
Повеќе

(11/24/15) Е - факти: Алатки за управување со наноматеријали на работното место

Е - факти: Алатки за управување со наноматеријали на работното место Овој е – податок, всушност, веќе е о...
Повеќе

Безбедност при работа - Неверојатно но вистинито!

НЕСРЕЌИ ПРИ РАБОТА

(02/05/17) Тешко повреден скопјанец: Паднал чистејќи снег од угосителски објек

5. February 2017 - 12:17 Тешко повреден скопјанец: Паднал чистејќи снег од угосителски објект На ...
Повеќе

(01/05/17) Повреден работник на автопатот во изградба Кичево-Охрид

05.Јануари 2017 На автопатот во изградба Кичево-Охрид, во близина на село Попоец, вчера, околу 12 часот, од непозн...
Повеќе

(12/13/16) Македонец тешко повреден во БиХ - се забил во камион

Македонец тешко повреден во БиХ - се забил во камион Македонец е тешко повреден во сообраќајна неср...
Повеќе

(12/06/16) Поштар од Штип повреден во незгода

Поштар од Штип повреден во незгода Вчера на локалниот пат помеѓу штипските села Селце и Драгоево, се слу...
Повеќе

(12/05/16) Паднал од скеле: Работник се бори за живот на КАРИЛ

Вчера околу 15.40 часот на ул. „Младинска“ во Струмица В.Г. (34) од с.Секирник, додека работел како заварувач ...
Повеќе

(12/02/16) Повреден возач на ЈСП по каменување на автобусот

Повреден возач на ЈСП по каменување на автобусот Вчеравечер во 22.10 часот телефонски во Единицата ...
Повеќе

(11/15/16) ЗАГИНА РАБОТНИК ВО КАТНА ГАРАЖА

ЗАГИНА РАБОТНИК ВО КАТНА ГАРАЖА: Паднал од 8. кат додека поправал лифт Според информациите на МВР, вчера при п...
Повеќе

(11/14/16) Повреден тракторист

На 14.11.2016 година околу 15.30 часот во атар на с.Свети Тодори, битолско, на м.в. „Кошари“, М.П.(52) и О.А. (35), двајцата о...
Повеќе

(11/14/16) Камионџија од Прилеп е тешко повреден во сообраќајк

Камионџија од Прилеп е тешко повреден во сообраќајка што се случила на магистралниот пат Охирд – Кичево во ...
Повеќе

(11/08/16) Кумановец загина: Се превртел со трактор додека орал

Кумановец загина: Се превртел со трактор додека орал Педесет и пет годишниот Д.А. од кумановско Габреш го з...
Повеќе

МОТ (ILO CIS)

(12/24/14) КАТАЛОГ НА ОБУКИ НА МОТ

Меѓународната организација на трудот (МОТ) сподели каталог на обуки кои тие планираат да ги спроведат во теко...
Повеќе

(01/13/14) СЕКОИ 15 СЕКУНДИ, РАБОТНИК УМИРА ОД НЕСРЕЌА ИЛИ БОЛЕСТ ПОВРЗАНА СО РАБОТНОТО МЕСТО

Секои 15 секунди, работник умира од несреќа или болест поврзана со работата. Секои 15 секунди, 160 работници дож...
Повеќе

(01/10/14) ИНТЕРЕСНИ ИСТРАЖУВАЊА ОД ILO ЗА ВРАБОТУВАЊЕТО И ГУБЕЊЕТО НА РАБОТНОТО МЕСТО

ВЕРОЈАТНОСТ ДЕКА ОНОЈ КОЈ БАРА РАБОТА ЌЕ СЕ ВРАБОТИ ВО РОК ОД ЕДНА ГОДИНА (искажана во проценти) ВЕРОЈАТНОСТ ...
Повеќе

(12/03/13) АНТОНИО ГРАЦИОЗИ НОВ ДИРЕКТОР НА ILO DWT/CO - БУДИМПЕШТА

Антонио Грациози е нов директор на Тимот за техничка подршка за пристојна работа и Државната канцеларија на I...
Повеќе

(11/15/13) 51-ВИ СОСТАНОК НА ILO КОЛАБОРАТИВНИТЕ ЦЕНТРИ (11-12 НОЕМВРИ, 2013), ТОРИНО

На 11 и 12 ноември, 2013 година, се одржа 51-виот состанок на Колаборативните центри на Меѓународната организација ...
Повеќе
mzzprmosha youtube канал
МЗЗПР член на
image002

ДРУГИТЕ ЗА ЗПР

ГРУПАЦИЈА ЗА БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА - НОВА ИНИЦИЈАТИВА ПРЕД УСТАВНИОТ СУД СО ДРУГО ОБРАЗЛОЖЕНИЕ

На седница на Групацијата за безбедност и здравје при работа одржана на 27.02.2015 година се расправаше по реализираните активности по  покренатата иницијатива пред У...
Повеќе

ПЕТ НЕСРЕЌИ ПРИ РАБОТА САМО ЗА ЕДНА СЕДМИЦА

Црн работнички биланс Момчето Н.М. од скопското село Батинци, кое минатата недела почина откако беше затрупано од одрон при вршење ископ на земја со багер, е послед...
Повеќе

ПАРИЧНА КАЗНА ИЛИ ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ОДГОВОРНИТЕ ЗА ТРАГЕДИЈАТА

Државниот инспекторат за труд вчера поднесе кривична пријава за фабриката „Ицемак“ од Сопиште, каде што пред десетина дена во експлозија двајца работници загина...
Повеќе

НАЈМАЛКУ 68 ЛИЦА ЗАГИНАА ВО ЕКСПЛОЗИЈА ВО ФАБРИКА ВО КИНА

Најмалку 68 лица утрово загинаа, а повеќе од 120 се повредени во експлозија во фабрика за авто-делови за американски произведувачи на автомобили во градот Куншан, во и...
Повеќе

РАБОТНИЦИ ВО САМСУНГ РАБОТАТ ПРЕКУВРЕМЕНО И БЕЗ ЗАШТИТА

Прочитајте ја информацијата за работниците во Самсунг кои работат прекувремено и без заштита.   ...
Повеќе

Календар на настани

Последен месец мај 2022 Следен месец
П В С Ч П С Н
week 17 1
week 18 2 3 4 5 6 7 8
week 19 9 10 11 12 13 14 15
week 20 16 17 18 19 20 21 22
week 21 23 24 25 26 27 28 29
week 22 30 31

МЗЗПР - Најава

MAKKONTROL_logo

MAKKONTROL_logo

МЗЗПР RSS

RSS инфо - прикажи
МАКЕДОНСКО ЗДРУЖЕНИЕ ЗА ЗАШТИТА ПРИ РАБОТА

ул. Востаничка бр.2, 1000 Скопје, Македонија
поштенска адреса: поштенски фах 908
tel./fax: +389 (0)2 / 2774 868

www.mzzpr.org.mk | kontakt@mzzpr.org.mk